Prvý minister umelej inteligencie na Slovensku!

Minulý týždeň bol pre nás výnimočným, pretože Slovensko navštívil prvý minister umelej inteligencie Jeho Výsosť Omar Bin Sultan Al Olama. Čo bolo dôvodom tejto vzácnej návštevy? Podpísanie memoranda o spolupráci Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu s Dubai Future Foundation. Táto spolupráca by mala otvoriť dvere možnej spolupráci slovenských IT spoločností so Spojenými Arabskými Emirátmi.

Zástupcovia IT firiem

Prvý minister umelej inteligencie a zástupcovia všetkých zúčastnených firiem so zameraním na IT sa stretli na konferencii v bratislavskom Bináriu. Medzi spoločnosti, ktoré na konferencii prezentovali riešenia boli okrem BRAIN:ITu, aj spoločnosti ako Decent, HB Reavis Slovakia, Instarea, Lewik, Nettle, Tachyum, ale aj mnohí odborníci z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Spoločnosť BRAIN:IT, ktorá sa zúčastnila ja na summite AI Everything v Dubaji, navrhla riešenia o možnej spolupráci. „Dôležité je nájsť zákazníkov alebo partnerov, ktorí budú schopní poskytnúť zdravotné údaje  (napr. o rakovine lymfatických uzlín). Ďalším riešením je pomoc pri začatí podnikania v SAE, poskytnutím odporúčania distribučným spoločnostiam a partnerom. Alebo odporučiť ľudí ako potencionálnych zamestnancov, ktorí by boli schopní zabezpečiť komunikáciu a rozvoj obchodu v mene spoločnosti. Toto sú dôležité aspekty pre začatie spolupráce,”  povedal Ing. Eduard Baraniak riaditeľ BRAIN:IT s.r.o.

Témy konferencie

Prvého ministra umelej inteligencie na Slovensko priviedli aj predchádzajúce stretnutia (napr. AI Everything Summit 2019 v Dubaji, ktorého sme sa aktívne zúčastnili), diskusie a výmena skúseností z oblasti umelej inteligencie. Aké boli hlavné témy tohto stretnutia? „Naším cieľom je zúročiť doterajšie stretnutia a výmeny skúseností v oblasti umelej inteligencie, podpory startupov a Smart Cities riešení a priniesť konkrétnu podobu vzájomnej spolupráce s predstaviteľmi emirátov“, povedal vicepremiér Richard Raši.

Stretnutie s výskumníkmi

Delegácia zo Spojených arabských emirátov sa v priebehu dvojdňovej návštevy združila aj v slovak.AI, teda Slovenskom centre pre výskum umelej inteligencie. Stretli sa s rôznymi expertmi z výskumných inštitúcií a súkromných spoločností, kde prezentovali nielen svoje aktivity a nápady, ale aj existujúce inteligentné riešenia.

„Rozvoj umelej inteligencie je pre ďalšie napredovanie Slovenska kľúčové a znamená akceleráciu digitalizácie priemyslu a ekonomiky. Preto vítame iniciatívu Úradu podpredsedu vlády SR pri prehlbovaní spolupráce s krajinami a medzinárodnými inštitúciami, ktoré sú svetovými lídrami v tejto oblasti”, hovorí člen správnej rady Slovak.AI a prezident Americkej obchodnej komory na Slovensku Gabriel Galgóci.

Elektronické služby

Ďalšie kroky delegácie smerovali do Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). S generálnym riaditeľom NASES Petrom Ďuricom sa zhovárali o koncepcii centrálnych digitálnych služieb štátu na Slovensku. Pripravované projekty by mali ľuďom uľahčiť prístup k elektronickým službám štátu, zatraktívniť ich dizajn a zjednodušiť používanie. „Témou stretnutia bude aj Mobilné ID, mobilná elektronická schránka, ale aj platby za elektronické služby prostredníctvom smartfónu. Ako súčasťou prezentácie plánujeme praktickú ukážku životných situácií na portáli slovensko.sk a úradného doručovania do elektronickej schránky,“ hovorí Peter Ďurica.

Zdravotníctvo

Po týchto stretnutiach nasledovala návšteva Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Cieľom tohto stretnutia bol rozhovor o prínose elektronizácie zdravotníctva pre pacientov a lekárov. Genrálny riaditeľ Peter Blaškovitš predstavil projekt ezdravie. “Súčasťou prezentácie budú doterajšie kľúčové funkcionality ako erecept, evyšetrenie a budúcnosť ezdravia na Slovensku,” dopĺňa Peter Blaškovitš.